Spływy kajakowe to jedna z ciekawszych form spędzenia wolnego czasu w inny sposób niż tylko piesze wędrowanie z plecakiem. Nie jest wcale prawdą, że do wzięcia udziału w takiej imprezie potrzeba wiedzy i wprawy, bowiem korzystając ze zorganizowanych spływów można wybrać się w trasę pod opieką doświadczonych przewodników z uprawnieniami ratowników WOPR, którzy nie tylko dokładnie poinstruują, jak się zachowywać, ale też udzielą stosownego wsparcia.

 

Spływ kajakowy można też dostosować do swoich własnych umiejętności, wybierając krótszą, łatwą trasę po spokojnych wodach, a nie szarżując na ekstremalnych górskich strumieniach. Ta druga opcja przeznaczona jest dla poszukujących mocnych wrażeń osób z dużym doświadczeniem, które chcą spróbować czegoś zupełnie nowego i zmierzyć się z siłami natury.

Spływ kajakowy
Spływ kajakiem przygodą życia?

 

Wiedza i przygotowanie

Udział w spływie kajakowym na spokojnych trasach wymaga jedynie podjęcia odpowiedniej decyzji, co nie oznacza jednak, że nie warto zasięgnąć odpowiedniej wiedzy i właściwie się do takiego wyjazdu przygotować. Przypomina to nieco wybieranie się w wysokie góry z nieodpowiednim obuwiem, co jest już doskonale znane wszystkim amatorom trekkingu, a nawet laikom. W wielu przypadkach wystarczy obudzić wyobraźnię, bo przecież nie ma nic dziwnego w tym, że podczas pobytu na wodzie może zamoczyć się nasz prowiant, zegarek czy dokumenty.

 

Taki potencjalny wypadek wymaga zapobiegania w postaci odpowiednich, szczelnie zamykanych toreb lub pozostawienia w domu wszystkiego, co nie jest niezbędne, a może się zniszczyć w wodzie. Spływ kajakowy niekiedy też wymaga przenoszenia kajaka czy wejścia do wody w miejscu o niepewnym gruncie, dlatego konieczne jest posiadanie odpowiedniego obuwia.

 

Nie można też zapomnieć o płaszczu przeciwdeszczowym, ubraniach na zmianę, apteczce, kremie z wysokim filtrem, mapie trasy i oczywiście środkach finansowych, bo przecież na szlaku i w małych wioskach rzadko bywają ulokowane bankomaty.

Zachowanie na trasie

Kajakarze, szczególnie w tych bardzo popularnych miejscach, w których istnieją stanice wodne odwiedzane przez tysiące amatorów takiego wypoczynku, podobnie jak osoby wędrujące po górach, mają swój niepisany kodeks. Jego podstawowym prawem jest pomoc wszystkim innym znajdującym się na szlaku, jeśli znaleźli się oni w trudnej sytuacji. Wybierając się na spływ kajakowy, warto wiedzieć, że nikogo nie zostawia się w potrzebie, bo w przyszłości sami możemy tej pomocy potrzebować.

 

Z drugiej strony ta cenna zasada jest gwarancją większego bezpieczeństwa, gdyż wybierając się na spływ wiemy, że każdy kajakarz na trasie będzie dla nas wsparciem. Warto też wiedzieć, jakie są podstawowe zasady korzystania z kajaka, dzięki którym można uniknąć wielu problemów, włącznie ze znalezieniem się w wodzie.

 

Należy do nich na przykład wsiadanie do kajaka ustawionego dziobem z kierunkiem prądu czy holowanie wywróconego kajaka bez jego odwracania. Warto też pamiętać, że zawsze najpierw pomagamy człowiekowi, a dopiero potem ratujemy jego rzeczy. Dużą pomocą z pewnością będzie kamizelka ratunkowa, która doda pewności osobom niepewnie czującym się na wodzie, a w przypadku dzieci jest obowiązkowa.